Tasarım Nedir – Nasıl Yapılır ?

Tasarım Nedir – Nasıl Yapılır ?

Tasarım: Bir şeyi zihinde biçimlendirme kurma, tasarımlanan biçim. Bilgisayar alanında da bilgisayar destekli tasarım: Araştırma bürolarında, yeni bir ürünün tasarımı için kullanılabilen bilişim tekniklerinin tümü. Dilimizde tasarlama sözcüğü, İngilizce ve Fransızca da ki “design” kelimesi karşılığı olarak kullanılmaktadır. Design kelimesi de Latince kökenlidir.

Tasarım, algı ile kavram arasında bir bağlama aracıdır. Önemsiz ayrıntılar yerine, önemli özelliklere dikkat çeker. Tasarım bilgi edinme öğesidir. Güzel sanatlar alanında tasarım, yaratıcı sürecin kendisi olup, bir faaliyet için gerekli olan eskiz ve planların hazırlanması süreci çalışmalarını kapsar.

 

tisort-tasarim-nedir-nasil-1

TASARIMIN OLUŞUMU VE TASARIMIN DALLARI
Bir tasarım kendi içinde bir yapıya ve bu yapı arkasında bir planlamaya sahip olmalıdır. Bütün sanatların temelinde bir tasarım olgusu bulunmaktadır. Tasarlama eylemi, oluşturulacak yapının organizasyonu ile ilgili her türlü faaliyeti içine almaktadır.

tisort-tasarim-nedir-nasil-2

Uygulamalı tasarım dallarını üç ana başlıkta toplamak mümkündür: Endüstri tasarımı, Çevre tasarımı ve Grafik tasarımı. Bizim ele alacağımız ise grafik tasarımdır.

tisort-tasarimi-1

Grafik tasarımcı ise genel olarak, okunan ve izlenen görüntülerin tasarımında sorumludur. Afişler, kitaplar, bilgi ve uyarı işaretleri, broşürler vb. grafik tasarımı etkinlik alanı içine girer. Grafik tasarımın amacı da gerek iletişim, gerekse estetik kaliteyi en üst düzeye çıkarmaktır. Tasarım doğrultusunun, ulaşacağı kitlenin farkında olmalıdır. Neyi hangi fiyata satabileceğini, neyi niçin satamayacağını bilmelidir. Biz de sizlere kaliteli kendi tarzınızı yaratacak esprili tişört baskıları sunuyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (3)

 • Seden demir cevap

  Merhaba kendı tasarımlarımı bayan basic -7tsörtün ğzerine bastırmak istiyorum 500adet fiyatı alabilirmiyim? Numune yapıyormusunuz?teşekkürler

  24/01/2019 , 09:32
 • Handan Yavuz cevap

  Merhaba

  500-1000 adet kilitli mır /lila renk ip /
  Etiket ipi için sizden fiyat alabilir miyim

  16/11/2020 , 07:36
 • jorge peña cevap

  Hello, good morning. I am contacting you to find out your way of working. I have designs that I would like to turn into reality.

  21/04/2023 , 18:47

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir