Modaya yön vermiş önemli isimler

Modaya yön vermiş önemli isimler

Modaya yön veren kuşkusuz ki yüzlerce isim vardır, sizinle bir kaç önemli ismi paylaşmak istedik.

Kate Moss

Model

Hepimizin tanıdığı, 1990’ların görüntüsü, onun bedeninde cisimleşti. Kate Moss ’un gücü şöyle özetleniyor: ‘‘Orjinal stiliyle moda yaratıyor. İkinci el bir korsan çizmesinin üzerine bir haute couture elbise giydiği an, herkes onun gibi giyinmek zorunda hissediyor kendisini.”

Madonna

Pop starı

Yılların eskitemediği pop star, herhalde ikide bir tüm görüntüsünü bu kadar büyük bir başarıyla değiştirebilen bir başkası yok… 1985’te taytları ve parmaksız eldivenleriyle, 2000’de pırıltılı tişörtleri o meşhur etti. Jean Paul Gaultier ve Dolce & Gabbana da onun için çalıştı.

 

Tom Ford

Tasarımcı

Bu 40 yaşındaki Teksaslı adam, 1994’te Gucci’nin yaratıcı yönetmeni oldu ve İtalyan markasını dünyanın en önemli markaları arasına soktu. Sonrasında 2000’de Gucci, Yves Saint Laurent modaevini satın aldı. Tom Ford bunun da başına geçti. Hem tasarımcı hem yönetici olarak büyük bir güce sahiptir.

John Galliano

Tasarımcı

Dört kez İngiltere’de Yılın Tasarımcısı seçilen bu Galli tasarımcı 1996’da Givenchy’ye girdi ve bir Fransız moda evinin ilk İngiliz tasarımcısı olarak adını duyurdu. Sonra Dior ’un başına geçti. Burada satışları dört kat arttırdı.

Nicholas Ghesquiere

Tasarımcı

31 yaşındaki tasarımcı, 11 yaşında moda dünyasında çırak olarak çalışmaya başladı. 1997’de Balenciaga ’nın baş tasarımcısı oldu. 2001’de New York şovuyla Amerikalıları kendine hayran bıraktı. Onun için ‘‘gerçek kadınlar için gerçek giysiler üretiyor” diyorlar.

Nan Goldin

Fotoğrafçı

Fotoğraflarında kendisi, arkadaşları, travestiler, bölünmüş ailesi var. Bu kadının aslında moda dünyasını sarsmak gibi bir hedefi yoktu. Ama fotoğrafları bütün modacıları etkiledi. ‘‘Uyuşturucu alt kültürü” onun resimlerinden çıkmıştır.

Katie Grand

The Face Genel Yayın Yönetmeni

Pop Dergisi’nin kurucusu ve The Face Dergisi’nin yaratıcı yönetmeni Katie Grand dergisine ne koysa hemen moda haline geliyordu. Miuccia Prada’nın ve Madonna’nın akıl fikir sorduğu yakın arkadaşıdır. Louis Vuitton ve Nike gibi markalar için reklam kampanyaları hazırlamıştır.

Marc Jacobs

Tasarımcı

New York’un bu altın çocuğu, hem kendi markası için koleksiyonlar üretir hem de 1997’den beri Paris’te Louis Vuitton’un sanat direktörlüğünü yapmaktadır. Ordu ceketi modasını o yarattı.

Fabien Baron

Grafik tasarımcı

44 yaşındaki bu Fransız, Harper’s Bazaar Dergisi ’nin görsel yönetmenliğini yaptığı sırada şöhret kazandı. Dergicilikte minimalizm ‘in öncüsü. Dergi sayfalarındaki büyük beyaz boşluklar ve dev harfler onun eseridir. Şimdi New York ’ta kendi şirketinin başında.

Rei Kawabuko

Tasarımcı

Japon modacı Comme Des Garçons’un tasarımcısıdır. Sadece giysilerle değil, vücutlarla, objelerle oynamayı seven bir yaratıcı. Kimilerine göre bugün en az Coco Chanel kadar güçlü kadın tasarımcılardan biridir.

Karl Lagerfeld

Tasarımcı

Karl Lagerfeld 17 yaşından beri Paris’te yaşıyor. Chanel ’deki baş tasarımcı göreviyle kendini tanıttı. Aynı zamanda yetenekli bir fotoğrafçıdır. Ona moda dünyasında ‘‘Kayser” de diyorlar. Geçen yıl zayıflama kitabıyla yine herkesi hakkında konuşturmayı başarmıştı.

 

Bernard Arnault

LVMH Grubu Başkanı

Lüks dünyasında bir güneş, Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) şirketler grubunun çevresinde dönüyor. Bernard Arnault da bu dünyanın efendisidir. Dior, Marc Jacobs, Givenchy, Fendi, Donna Karan gibi markalar, onun grubunun bir parçası. Arnault, küçük, prestijli moda evleri devrini kapatıp, bu sektörü büyük bir endüstriye dönüştüren kişi.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir