Mizaç Tiplerine Göre Farklı Giyim Tarzları

Mizaç Tiplerine Göre Farklı Giyim Tarzları

Giydiklerimiz, kim olduğumuzu söyler. Bu durum insanoğlunun en eski ve içgüdüsel eylemlerinden biridir çünkü imaj, ister istemez kim olduğumuzu söylemenin bir yoludur. Giyim tarzımızın ve mizacımızın doğal bir sonucudur. Çoğu zaman beden dilinin güçlü bir ifade aracıdır. Burada önemli nokta, kendini nasıl ifade ettiğini ayırt edebilmek. Karşınızdaki insanlar ile tek kelime konuşmadan, uzaktan yalnızca kıyafet seçimine bakarak mizacını okumanız mümkündür. Bunu anladıktan sonra da, isteklerinizi doğru şekilde iletmek, mesajlarınızı en etkili yolla verebilmek mümkündür.


Mükemmeliyetçi ve klasik

Her zaman temiz, düzenli ve ütülü giyinmeye özen gösteren insanlardır. Bulundukları ortama uygun giyinmeye çalışırlar ve aykırı gözükmeyi sevmezler. Ciddi gözükmeyi önemserler, belki de bu yüzden onlara ciddiyet katan, keskin ve sert hatları olan kıyafetleri tercih ederler. Onları çok alacalı-bulacalı ve baskılı desenli kıyafetlerle görmeniz zordur. Sade, şık ve asil olmayı severler. Klasik tarzın yıkılmaz kaleleridir.

mukkemmileyetci-klasik-tarz-mizac-tip

Sevimli ve sıcakkanlı

Genellikle sevimli ve dikkat çekici gözükmekten hoşlanırlar. İmajlarına önem verirler. Sıradan ve sönük kalmak istemedikleri için girdikleri ortamda kendilerini belli eden kıyafetler ve aksesuarlar kullanırlar. Özellikle çiçekli, renkli, tüylü, parıltılı, neonlu ve cıvıltılı ne varsa kullanırlar

Farklı renklere ve stillere açıktırlar. Gözlük, çanta, atkı gibi aksesuarlar onlar için çok önemlidir.

Başarı odaklı ve gösterişli

İmaj, onlar için asla ve asla es geçilmeyecek bir olaydır. Modayı takip ederler ve nasıl dikkat çekebileceklerini çok iyi bilirler. Marka ve gösterişli giyinmek de çok önemlidir. Markete bile gitseler, saç ve imaj yerinde olmalıdır.

Göze çarpan renkleri tercih ederler. Ancak çocuksu bir sevimlilikten çok kadınsı olmayı tercih ettikleri için renk anlayışları çok cicili bicili değildir. Yeri gelince simsiyah bir imaj da gerekebilir. Gözlük, saat ve kol düğmeleri gibi tamamlayıcı aksesuarlar ise renklerden daha kritiktir.


Özgün ve sıra dışı

Stil deyince akla onlar gelir. Giyim anlayışlarının anahtar kelimesi “Fark yaratmak”tır. Aldıkları kıyafetlere kendilerinden özel şeyler katarak kendilerini öne çıkarmak isterler. İmaja çok önem verirler, bu ruh dünyalarını dışa vurma şekillerinden biridir. Onları çok marjinal görebileceğiniz gibi, gayet sade veya otantik bir kıyafetle de görebilirsiniz. Özellikle etnik kıyafetler ilgi alanlarıdır. Dikkat ettikleri nokta, herkesin üstünde kolay kolay görebileceğiniz veya popüler olan kıyafetleri veya aksesuarları kullanmamalarıdır. Popüler olanı sevmezler. Modayı yönlendirenlerin de onların olduğunu belirtmek gerek.

ozgn-siradisi-mizac-tip


Dikkatlerden uzak ve yalın

Kıyafet işlerini en az kafaya takan tiplerdir. Minimalist bir yaşam sürdükleri için, olabildiğince sade ve az maliyetli kıyafetleri tercih etmektedirler. Onlar için bir ceket, bir tişört, gömlek ve pantolon  yeterlidir. Genelde hep aynı tarzlarda görürsünüz onları.


Sade ve şık

Standart ve uyumlu bir giyim anlayışları vardır. Ortamın gereğine göre giyinirler, klasik ve spor arasında takılan tarzları olur. Genellikle sade ve düz renkleri tercih etseler de, ortam müsaitse daha süslü ve çarpıcı renklerle de görebiliriz.


Rengarenk ve rahat

Onlar için rahatlık olmazsa olmazdır. Hafif ve rahat hareket edebilmelerine imkan veren, renkli ve canlı kıyafetleri tercih ederler. Bahçıvan, kısa şort, ince kolsuz bluzlar, sandalet ve terlikleri sürekli üstlerinde görebiliriz. Kat kat giyinmekten hoşlanmazlar. Özgürlüklerine düşkün oluşları ve neşeli hayat tarzları da renkli ve baskılı desenleri tercih etmelerine sebeptir.

rengarenk-ve-rahat-mizzac-tipp


İddialı ve sert

En iddialı giyinen tiplerdir. Bu tip kişilikleri kıyafet tercihlerinden kolayca anlayabiliriz. Leopar deseni, pul işlemeleri ve deriyi çok severler. Onları dövmelerle görmeniz de muhtemeldir. Kırmızı, siyah ve altın renkleri sık sık kullanırlar. Genlede seksi bir hava çizerler.

Erkekleri ise, sade ve oturaklı giyinirler, takım elbise olmazsa olmazlarıdır.Gündelik olarak da yakalı t-shirt’ler, klasik kesim gömlek ve pantolon üçgeninde takılırlar.
Marka veya amblemlerle herhangi bir sıkıntıları yoktur.


Uyumlu ve rahat

Bu kişilik tipi için rahatlık önemlidir. İçinde rahat hissetmedikleri şeyi imaj uğruna giymezler. Sade olmayı çok severler. Genelde iddialı giyinmeyi ve dikkat çekmeyi sevmeseler de kafasına estiği zaman, komik yazılı veya şekilli t-shirtler ve aksesuarlar kullanabilirler. Bir süre sonra da bu tarzı tamamen bırakabilirler. Her ne kadar uyumlu ve iddiadan uzak olsalar da tamamen sıradan kalmak istemezler. Küçük detaylarla giyimlerine renk katmayı tercih edebilirler. Salaş ve spor tarzlar favori stilleridir.
uyumlu-rahat-miac-tip-2

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir