Geçmişten Günümüze Modanın İlerleyişi

Geçmişten Günümüze Modanın İlerleyişi

1960-yillarinda-moda-ilerleyisi

Dünyada 20’li yıllarda başlayan moda akımı, ülkemizde 50’li yıllara dayananır.

O dönemden itibaren ülkemizde, yavaşta olsa bir giyim tarzı oluşmaya başlamıştır. 1950 yılından itibaren insanlar dünya modasını takip etmeye başlamış ve moda ile ilgili çalışmalar hız kazanmıştır.
Son yıllardaysa ülkemizde, dünya çapında tanınmaya başlayan birçok modacı bulunmakta. Yabancı ülkelerde dahi kendi modacılarımızın ürünlerini rahatlıkla bulabilecek hale gelmiş bulunuyoruz.

1920’Lİ YILLARDA MODA

Uzun süren savaşların sonunda ülkemizde, kılık kıyafet devrimi yapılması ile bayanlarda çarşaf yerine, elbise ve şapka kullanımı başlamıştır. Erkeklerde ise şalvar yerine kumaş pantolonlar ve fes yerine kasketler kullanılmaya başlandı.

1930’LU YILLARDA MODA

Bu yılarda ülkemizdeki bayanlar elbise yerine, vatkalı tayyör takımlar kullanmış, erkeklerin ise pantolonlarındaki düğmelerin yerini fermuar almıştır.

2000-yillarinda-moda-ilerleyisi

1940’LI YILLARDA MODA

1940’lı yıllarda ülkemiz, dünyadaki moda akımına biraz daha yaklaşmış ve bu dönemde, ikili ve vatkalı takımlar kullanılmıştır. Diz altında biten etekler, bu günün blazer tarzı bele oturan ceketleri ile benzerlik göstermektedir. Yine bu dönemde ince naylon çoraplar gündeme gelmiştir.

1950’Lİ YILLARDA MODA

Dünyada kullanılan beli korseli dar ve geniş elbiseler, ülkemizde az da olsa kullanılmaya başlanmıştr, büyük ve gösterişli şapkalar görücüye çıkmıştır.

1960’LI YILLARDA MODA

Bu yıllarda jean pantolonlar hayatımızda yerini almaya başlamış ve çiçekli elbise ve kısa etekler gündeme gelmiştir. Döneme damga vuran ve halen kullanılan makyaj ve saç stilleri oluşmuştur. Günümüzde moda olan eyelinerlar, o dönemden kalma bir modadır.

1980-yillarinda-moda-ilerleyisi

1970’Lİ YILLARDA MODA

1970’li yıllar mini eteklerin ülkemizde kullanılmaya başlandığı yıldır. Yine bu yıl İspanyol paça geniş ve uzun pantolonlar kullanılmış, düz ve uzun saç modası oluşmuş. Önü kakül bırakılan tepesi kabartılan saçlar o dönemin olmazsa olmazıdır.

1980’Lİ YILLARDA MODA

1980’li yıllar ülkemizde modanın en karmaşık olduğu dönem denebilir. Bu yıllarda punk modası gençleri etkilemiş; saç bantları, taytlar ve spor ayakkabılar önem kazanmıştır.

1990’LI YILLARDA MODA

Ülkemizde vücuda oturan badi ve elbiselerin moda olduğu yıldır. 1990’lı yıllarda kalın topuklu ayakkabılar ve kalem etekler kullanılmıştır.

1940-yillarinda-moda-ilerleyisi

2000’Lİ YILLARDA MODA

2000’li yıllarda, modası uzun süre devam eden düşük belli pantolon ve etekler, renkli babet ayakkabılar ve süslü terlikler kullanılmıştır. İspanyol paça pantolonun kullanıldığı bu yıllarda moda, 1960’lı yılları da hatırlatır.

2010’LU YILLARDA MODA

2010’lu yılların modası ise her yıl az miktarda olsa değişmekte. Geniş ve dar modellerdeki her çeşit pantolon, sade ve çiçekli her türlü etek moda olmakta. Doğru kombinlenerek kullanılan bu parçalar değişik ve bol takı ile desteklenmektedir. Streç kotların modası devam etmekte, eskitilmiş, yırtık kotlar seneye damgasını vurmaktadır.

Beyaz, sarı, yeşil, mavi gibi canlı renkler ve neon renkler kullanılmakta, bu renkleri barındıran şifon gömlek ve elbiseler ilkbahar, yaz modası olarak karşımıza çıkmaktadır. Son bir yıldır moda olan stiletto tarzı ayakkabılar, yazlık açık modelleri eklenerek kullanılmakta, ayrıca renkli ve şeffaf babetlerin modası devam etmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir