Tişört Boyama Teknikleri

Tişört Boyama Teknikleri

t-shirt-boyama-teknik

 

Tişörtler günlük hayatta en çok kullandığımız, bize kendimizi rahat hissettiren kıyafetlerimizdendir. Tişörtleri evde, dışarıda konfor için giyeriz ancak şıklığına da çok özen gösteririz. Tişörtler ile sevdiğimiz karakterleri, sanatçıları yansıtabilir veya tişört üzerindeki bir yazı baskısı ile görüşlerimizi yansıtabiliriz. Tişört üzerindeki tasarımlar sayesinde ruh halimizi çevremizdeki insanlara aktarabilir ya da tişörtün rengiyle bile insanların ruhsal durumumuzu anlamalarını sağlayabiliriz. Örneğin bir rock grubunun baskılı tişörtü  sizin müzik zevkinizi ortaya koyabilir. Tişörtler çeşitli ve özgür kıyafetlerdir. Gardıropta en fazla bulunan ve her zaman ihtiyaç duyulan, yaz kış giyilen tişörtler tarzınızı ve kişiliğinizi yansıtabilecek ürünlere dönüşebilir.

Tişört alırken bazen tam olarak istediğimiz duyguyu yansıtacak bir seçenek bulamayabilir ya da aklımızdan bazı tişört tasarımları geçirebiliriz. İşte bu tasarımların aklımızda kalmakla yetinmeden hayata geçirilmesiyle çok ucuza istediğimiz tişörtleri elde edebiliriz. Aldığımız sade renkli baskısız ve düz tişörtleri kullanarak istediğimiz tişörtleri hazırlayabiliriz.

Tişört nasıl boyanır, neyle boyanır? 

Tişört boyama kalemi olarak satılan ürünler birçok marka adı altında yer alıyor, bunlardan bütçeye uygun olan marka tercih edilmelidir. Daha hoş ve renkli tişörtler için renk seçeneklerinin çokluğuna dikkat edilmelidir. Satın alacağınız ve kendiniz oluşturacağınız tişört boyama seti içerisinde 3H ve 7B kalemler olmalıdır.

Bu kalemler bir kağıtta yer alan detaylı çizimi tişörte geçirmenizi sağlayacaktır. Set içerisinde boyamayı kolaylaştıracak fırça ve tüpler halinde satın alınan kumaş boyaları bulunmalıdır. Keçeli kaleme benzeyen tişört boya kalemleri ile birlikte tişört boyama seti tamamlanabilir.

Tişört boyama teknikleri nelerdir? 

Kumaş boyaları ile tişörtünüzü boyayacaksanız dikkat etmeniz gereken nokta kumaş boyalarının su bazlı olmasıdır. Boyaların markasına göre üreticilerin talimatları farklılık göstermektedir, buna dikkat edin. Geniş alanların boyanması için sert fırçalar tercih edilebilir ancak çizgi ve detayların boyanması için küçük ve yumuşak fırçalar tercih edilmelidir.

Kumaş boyaları ile harika tişörtler  hazırlayabilirsiniz. Bu tişörtlere sevgiliniz için anlamlı semboller çizebilir veya yazılar yazabilirsiniz.

Tişört boyama teknikleri:

  • Fotoğrafınızın kopyasını kopya kağıdına 3H kalem ile çıkarın,
  • Kopya kağıdındaki şekli tişörtün boyuna uygun olacak şekilde fotokopi çektirerek tişörte yayılacak bir boyut elde edin.
  • Çizimi tişörte aktarmak için kopyayı ters çevirin ve arkadan görünen çizgiler üzerinden 7B kalem ile geçin. Kağıdı ters çevirerek tişörtün istediğiniz yerine yerleştirin.
  • Tişörtte lekelenmeye maruz kalmamak için doğru konumdan emin olmadan kalemi kumaşa değdirmeyin. Kağıt doğru konumda iken 3H ile hatların üzerinden geçin.
  • Tişörtün sabit ve düzgün durması için, boyama sırasındaki taşmaları veya hataları önlemek için tişörtün boyanacak kısmının altına bir miktar mukavva koyun. Böylece çalışma boyunca tişört düzgün bir şekilde kalacak.
  • Çizgileri kopya kağıdını ucundan kaldırarak kontrol edin, boyamaya uygun şekilde keskin ve net olmasına mutlaka dikkat edin.
  • Öncelikle şeklin arka planını doldurun, bunu kısa fırça darbeleriyle yukarıdan başlayarak yapın. Kenarlardaki küçük şekiller ve detaylar için tişört boyama kalemleri kullanabilirsiniz.
  • Boyama sırasında çizimin diğer taraflarını elinizle leke yapmamayadikkat edin, boyasız kısımları kağıtlarla kapatın.
  • Çalışmanın sizi zorlayacağını düşündüğünüz kısımlarında boyanın kurumasını bekleyerek öyle devam edin.

 

İyi sonuç alamadığınızı düşünüyorsanız ya da yaparken zorlanıyorsanız Gulegulegiy.com sitesinden kendi tişört tasarımlarınızı yapabilir hatta satabilirsiniz!

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir