Herşeyin Abartısı İçin Retro

Herşeyin Abartısı İçin Retro

Retro tarzını bir moda terimi olarak sınırlarsak günümüzdeki modaya ait başlıca retro detaylarını; gösterişli dalgalı topuzlar, kırmızı rujlar, ağır ve taşlı takılar, kürkler, kıyafetlerde bolca yer alan işlemeler ve fırfırlar şeklinde özetleyebiliriz. Kısaca retro detaylarında öncelik hemen hemen her şeyin abartıya kaçarak sunulması halidir.

retro-tarzi-3

Vintage ile Retro arasındaki farkı kısaca özetlemek gerekirse, Vintage belli bir dönemi yansıtan geçmişten kalmış kıyafetlerdir. Yani bir nevi antika kıyafetlerdir. Fakat her antika kıyafet Vintage değildir. Geçmişte belli özel anlam içeren kıyafet olması gerekir. Retro ise geçmişte moda olan akımların günümüzde tekrar moda olmasıdır. Örneğin geçmişte bir ara kalın çerçeveli gözlükler modaydı. Şuanda yine aynı şekilde tekrar moda oldu. İşte bunlar Retro’dur. Ama elinizde eskiden kalma bir kalın çerçeveli gözlük olsaydı o Vintage olurdu. Retro ve Vintage giyim tarzı arasındaki en temel benzerlik ise her iki stilin de geçmişten izler taşıması ve abartılı olmalarıdır. Bu nedenle de sokak modasında ve günlük hayattan ziyade daha çok iş yaşamında ve özel günlerde bu giyim tarzları kullanılmaktadır.

retro-tarzi-2

Puantiyeler, fırfırlı elbiseler, balon etekler, bir zamanlar moda olan askılı erkek pantolonları bunlara birer Retro’dur. Erkeklerde kullanılan retro tarzları ise 1950’li ve 1960’lı yıllarda ön planda olan deri çanta modelleri, askılı pantolonlar, kısa kravat, kumaş yelekler ve şapkalar günümüzde şehirli erkek modasının temel çizgilerini oluşturmaktadır.

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir