Giysi Seçerken Hangi Kumaşlara Dikkat Edilmeli

Giysi Seçerken Hangi Kumaşlara Dikkat Edilmeli

Sağlıklı kumaşlar her daim doğal içerikleriyle raflara konulmuyor.Mutlaka başka maddelerle ve kimyasallarla işlenerek mağazalarda sunulabiliyorlar.Bu nedenle sağlıklı kumaşlar kadar sağlıksız kumaşları da bilmeli ve bilinçli bir seçim yapmalıyız.

Geçmişte insanlar doğal liflerden yapılan yün, kaşmir, pamuk, ipek, keten ve kenevir gibi kumaşları kullanırlardı. Fakat bugünkü mağazalara göz attığımızda suni ipek, polyester, akrilik, asetat ve naylon gibi sentetik kumaşlardan başka bir ürün bulamıyoruz. Sunulan ürünler leke tutmayan, kırışmayan, nanoteknoloji ile üretilen ürünler olmalarına rağmen ucuza mal edilmeleri ve içeriklerinde çeşitli kimyasaller bulundurmaları yüzünden hayatımızı tehlikeye atıyor.

polyester-kumas-tisort-giysi-tasarim

Kumaşların yeni teknolojilerle üretilmesi işleri kolaylaştırıyor gibi görünse de sağlığımızı tehlikeye attığı da bir gerçek. Unutmayın kimyasal işlem görmüş doğal veya sentetik her türlü kumaş, cilt yoluyla vücudunuza nüfuz ediyor. Özellikle parlak renkli, plastik baskılı kıyafetler sadece yetişkinlerin değil çocukların hatta bebeklerin de sağlığını etkiliyor.

Kumaşların sağlığınıza zarar vermemesi için  dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri temizleme yönteminizdir. Mümkün olduğunca kuru temizleme yaptırmamaya çalışmalı  ve çamaşırlarınızı doğaya ve size zarar vermeyen doğal temizleyicilerle yıkamalısınız. Etiketinde leke tutmaz, ütü gerektirmez, buruşmaz, güve kovucu ibaresi bulunan kumaşların çoğu teflon gibi florlanmış kimyasallar ile işlenir.

Polyester

Naylonun diğer bir çeşidi olan polyesterde dikkat edilmesi gereken kumaşlardan biridir. Yapay liflerden elde edilir. Ütü gerektirmeyen giysilerin yapımında kullanılır. Buruşmaz ve eski haline hemen döner. Beğendiğiniz kıyafetlerin içeriğinde olabildiğince az oranda olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü plastik ve naylon karışımı bir kumaştır. Kadın hastalıklarına ve gribal enfeksiyonlara davetiye çıkartır.Solunum yollarınızı kolaylıkla etkileyebilir ve kronik rahatsızlıklara sebep olabilir.

Lasteks

Pamuğun yapay ipek ya da naylonla karıştırılmasıyla yapılır. Esnek bir kumaştır. Son dönemde Lady Gaga ve Rihanna`nın sahne şovlarında sıkça kullandığı bu kıyafetler oldukça sağlıksız derinin hava almasını engelleyen bir yapıya sahiptir.Deri görünümlü olma özellikleriyle bilinirler. Temizleme şekli olarak elde yıkanmaları gerekmektedir. Özellikle dar olanlarını giyebilmek için zaman zaman vücudunuza jel sürmeniz bile gerekebilir. Dar olan hiçbir giysinin uzun süre üzerinizde durması sağlıklı değildir. Eğer lasteksten yapılmış bir giysi beğendiyseniz alırken bunları göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Naylon

Esnek, sarıcı bir yapay liflerden yapılmış bir kumaştır. Kolay yıkanır ve hemen kuruma özelliğine sahiptir. Yanmaz ama hemen kavrulur. Çoğu zaman başka kumaşlarla karıştırılarak piyasa sürülen naylon içerikli ürünler özellikle bebek ciltlerinde ve bazı hassas tenli insanlarda hasassiyet ve tahriş problemleri yaratmaktadır. Ayrıca bu tarz ürünlerin kanserojen olduğu unutulmamalıdır. Çünkü naylon petrolden elde edilmektedir. Böyle bir kimyasalı uzun süre cildinize temas ettirmeniz son derece zararlı olabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir