Polyesterin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

Polyesterin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

r nedir? Avantajları, dezavantajları ve özellikleri nelerdir?

-Polyester maddesinin ham maddesi petrol ürünleri ve taş kömürü katranıdır. Bu maddeler yapılmaktadır.

-Polyester lifleri neredeyse bütün giyim eşyalarında kullanılabilme özelliği taşımaktadır ve her çeşit giyim eşyası yapılabilen bir maddedir.

-Polyester tek başına kullanılabildiği gibi özellikle pamuk, yün ve keten gibi doğal bir yapısı olan lifler ile de karıştırılarak kullanılmaktadır.  Bunlar haricinde tül ve saten gibi çeşitli kumaş türleri ile de sık sık kullanılabilmektedir. Zaten doğal lifler ile karıştırılmasından son derece iyi ve kalitede ürünler ortaya çıkarır. Polyester lifleri hem ıslaklık hem de kuruluk dayanımı yüksek bir maddedir. Tekstil dünyasında polyestere terilen, dakron ve trevira gibi isimler ile de bilinir.

tasarım-ürün-kumaş-tişört-polyester-2Polyester özellikle buruşmaya karşı son derece dayanıklı bir madde olması sebebiyle özellikle gömlek imalatında yukarda saymış olduğumuz pamuk, yün ve keten gibi doğal lifler ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Eğer pamuk gibi ütülenmesi son derece zor olan kumaşa polyester gibi bir madde karıştırılmaz ise pamuktan yapılmış gömlekler oldukça zor ütülenir ve bu ütüyü oldukça kısa süre koruyabilir.

-Polyester ışığa karşı dayanıklıdır.

-Polyester aynı zamanda uzun ömürlü bir maddedir.

-Polyester esnek ve buruşmaya karşı dayanıklı bir madde olması sebebiyle görünüşü de son derece iyidir.

-Bakterilere dayanıklıdır.

-Makinada yıkanabilme özelliği bulunmaktadır.

-Yine esnek olması sebebiyle nefes alıcı özelliği bulunmaktadır.

tasarım-ürün-kumaş-tişört-polyester-Dezavantajı olarak terletici bir özelliğe sahiptir. Bu ürünün bazı alanlarda ve bazı kişilerce kullanılmamasındaki en önemli pay işte bu terletici özelliğinden kaynaklanmaktadır.

-Yapı itibarıyla oldukça hafif bir yapısı bulunduğundan ağırlık yapmayan ve insanda yük oluşturmaması düşünülen giyeceklerde sık sık kullanılmaktadır.

-Yıkandıkları zaman oldukça kısa zaman kuruma özelliğine sahiptir. Örneğin pamuklu gömlekler uzun süre de kurumaz iken polyester karışım yüksek gömlekler çok kısa sürede kurur hatta makinadan çıkartıldıktan sonra ütülenir ise ütü yardımı ile de kuruyabilirler.

-Polyester den yapılmış olan birçok ürün ütü gereksinimi duyulmadan kullanılabilmektedir.

-Bir yün ve pamuk gibi tekstil ürünlerine nazaran daha ucuzdur.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir