Tekstil Ürünleri Nelerdir

Tekstil Ürünleri Nelerdir

Giysi, vücudu koruma işlevi yanında sosyal bir markalaşma öğesidir, insanlar, değişik giysiler kullanarak sosyal statülerini de belli ederler. Giysinin bu sosyal işlevi, boyar maddelerin dokuma işlemi öncesi ve sonrasında kullanılması ile daha da ileriye gitmiştir. Bu aşamadan sonra iplik ve yüzey oluşum teknikleri ilerlemiş; örneğin desenli kumaşlar, örgüler, dokumalar ve dokusuz yüzeyler geliştirilmiştir.

iplik-renkli-tasarim-tisort-baski

Tekstil terbiye işlemleri ilerletilmiş (kumaş baskı, flok baskı gibi) akıllı ve teknik tekstil üretimleri geliştirilmiştir. Batı dillerinden gelen tekstil kelimesi, sadece kumaş demek iken, Türkçede bu terim çok daha geniş anlamlara kavuşmuştur. Tekstil sektörü, 2 ana katagoriye ayrılır: hazır giyim ve ev tekstili. Hazır giyim, tekstil sektörünün giyecek ile ilgilenen ve buna yönelik ürünler üreten bölümüdür. Ev tekstili, ev içinde kullanılan tekstil ürünlerinin üretimiyle ilgilenen bölümüdür. Bu ürünler perde, çarşaf, nevresim, her çeşit örtüler ve havlu gibi ürünlerden oluşmaktadır. Hazır giyim ise insanların günlük giyim ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılar, iç giyim, dış giyim, yazlık, kışlık gibi birçok alt dallara ayrılabilir.

Türkiye’de tekstil ve konfeksiyon sanayisinin temellerine Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlanmıştır. Sanayi devrimiyle dünya çapında hızla ilerleyen makineleşme ve otomasyonun tekstil alanında üretimin artmasına  ve dünya piyasalarında tekstilin öneminin artmasına paralel biçimde Türkiye’de de önemli bir yere yükselmiştir. Örneğin; dokuma konusunda Denizli ve Tokat şehirleri, ipekli ürünler konusunda ise Bursa şehri sahip oldukları işletmeler bakımından önem kazanmışlardır.tekstil Türkiye’de ve dünyada önemli bir ticaret alanına sahiptir. Bunun yanı sıra tekstilin yaşamımızda önemi çok büyüktür, tekstil sadece giyim için değil akla gelmeyecek pek çok alanda da kullanılmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (1)

  • Kumaş cevap

    goooge de araştırma yaparken sayfanıza ilk sayfa ilk sırada denk geldim güzel yazı ve güzel site kaç kişi emeği var bilmiyorum ama herkese ayrı ayrı çok tşk ederim yazıların devamını takip ediyorum kolay gelsin saygılarımla kemal

    03/06/2023 , 07:11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir