Kumaş Seçimine Dikkat

Kumaş Seçimine Dikkat

Giyim alışverişine çıktığımız zaman yalnızca güzel görünümü ve ilgi çekici renkleri ile de, satın alacağımız ürünlerin sağlığa zararlı olan kumaşlardan hazır edilmemiş olmasına da dikkat edilmeli ve seçimler sağlık açısından yararlı olan kumaşlardan yana yapılmalıdır. Üstelik sadece giyimde değil mobilya, ev tekstili ve araba döşemelerinde kullanılan kumaşlar bile sağlığa zarar veren kumaşlardan yapılmamış olması sağlığımız açısından büyük önem taşıması demektir. Teknolojinin gelişme göstermesiyle birlikte kumaşlar doğal özelliklerinden uzaklaşıyor, daha fazla işleniyor ve kimyasallara maruz kalarak sağlık açısından zararlı oluyor. İşte sağlığa zararlı olan kumaşlar.

Kumaşlar hakkında yapılan araştırmalar neticesinde sentetik ve teknoloji ürünü olan kumaşların sağlığa zararlı olduğu ve uzak durulması gerektiği ortaya çıkmıştır. Naylon,  polyester, akrilik kumaşlar sağlık açısından zararlı olan kumaşlardır. Özellikle de polyester kumaşlar sağlığı ciddi manada tehlikeye atar. Hele ki iç çamaşırlarında bu tür zararlı kumaşlara yer verilmesi çok sakıncalıdır. Giyimde, ev tekstil ürünlerinde ve mobilyalarda bu tür kumaşlardan uzak durmak, yerine sağlığa daha yatkın olan pamuklu, keten, yün, ipek ve kaşmir kumaşlara yer vermek gerekir.

Naylon ve plastik karşımı olan polyester kumaş iç çamaşırlarında yer alıyorsa erkeklerde sperm sayısı azlığına ve hareketsizliğine neden olmakta, kadınlarda ise vajinal sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Akrilik kumaşlar ise teri nüfuz edemediği için vücudun ısı dengesini bozmakta ve gribal enfeksiyonlara yol açmaktadır. Kimyasal özellik taşıyan kumaşlar ise kalıcı sağlık sorunlarına zemin hazırlamaktadır. Ütü tutmayan, buruşmayan, leke nüfuz etmeyen her kumaş sağlık açısından çok ciddi zararlar yaratır.

Kumaşlar yalnızca giyimde değil günlük hayatımızın pek çok alanında karşımıza çıkıyor. Nevresimlerde, mobilya ve arabalarımızdaki döşemelerde kadar günlük yaşantının her alanında kumaşlarla iç içeyiz. Buna rağmen çok azımız seçilen kumaş türünün sağlığımız için önemli olduğunun farkındayız. Kumaşlar hakkında yapılan araştırmalar sentetik ve yeni teknoloji ürünü kumaşlardan uzak durulması gerektiğini; geleneksel, sünnete uygun kumaşların tercih edilmesi gerektiğini gözler önüne seriyor. Dolabınızda naylon, polyester, akrilik adına ne varsa terk edip; pamuk, keten, yün, ipek, kaşmir gibi doğal kumaşlar kullanmanızı öneriyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir