Giydiğimiz Renkler ve İş Dünyası

Giydiğimiz Renkler ve İş Dünyası

takim-elbse-is-renk
Renk seçimi hayatımızın her alanında olduğu gibi burada da önem teşkil etmektedir. Sizi ilk kez görecekler, kısa bir süre görecekler, kullandığınız sözcükler ve beden dili kadar taşıdığınız renkler de hakkınızda ipucu verecek ayrıntılar olacaktır.
İlk görüşmelerimizde, iş toplantılarında, resmi işlerimizde kullanmamız gereken renkler lacivert, siyah, gri, bordo, haki ya da beyazdır. Kahverengi ise toprak rengi olması sebebiyle taşıdığı kişi hakkında  daha rahat, daha silik ve güvensiz bir algı yaratmaktadır.
Ateşin, cesaretin, enerjinin, aşkın ve heyecanın simgesi kırmızı rengi beraberinde  saldırganlığı ve gücü de çağrıştırıyor zihinlerde.  Zorlu, zahmetli ve agresif olarak algılanabileceğimiz, kanımızı kaynatan bu canlı rengi görüşmelerde kullanmayı tercih etmesek de yaratıcı düşünceyi kuvvetlendiren bir pozitif etkiye de sahip. İktidarın ve gücün sembolü olan kırmızı rengini politikacılar sık sık kravatlarında kullanırlar.
Güvenin rengi yeşil yaratıcılığı körükler, ahenk, uyum ve anlayış ile özdeşleştirilir. İnsanlara ruh dinginliği vermesinden dolayı, ilk izlenimin olumlu gelişmesine katkı sağlar.
Mavi, renklerin en sakinleştirici olanı olmakla beraber, sınırsızlığı ve sonsuzluğu ifade eder. İş ve ev ortamında sık sık kullanması gereken bir renktir. Bu renk, ilk izlenim sonucu olumlu düşüncelerin gelişmesine katkı sağlamakta.
Siyah, gücü ve tutkuyu temsil eder; hırsın da göstergesidir. Konsantrasyonu sağlayan renklerin başında gelir. Siyahın, iş görüşmelerinde tercih edilmesi iş konusunda oldukça hırslı olduğunuz mesajını verir.
Lacivert, sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği temsil etmektedir. İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü imaj bırakmasından dolayı özellikle iş görüşmelerinde lacivert renginin tercih edilmesi önerilir.

Mor
, ihtişam ve lüksün rengi olmakla birlikte, insanları bilinçaltında korkuttuğu tespit edilen bir renktir. İş görüşmelerinin tercih edilmeyen renklerden biridir.

Sarı
nın geçiciliği ve dikkat çekiciliği ifade eder. Kalıcılığı yansıtmadığından dolayı iş görüşmelerinde sarının tercih edilmesi ileriye dönük olumsuz sonuçlar doğurabilir.
Turuncu dikkat çekicidir ve olduğundan fazla gösterir. Fazla tercih edilen bir renk değildir.

Gri
diplomatik ve ağır bir renktir. Ciddiyeti temsil eder.
Beyaz, istikrar, devamlılık ve temizliğin sembolüdür.
Hayatınızdaki renklerin hiç solmaması dileğiyle!

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir